2 Festiwal Nauki zakończony

Drugi Festiwal Nauki zakończony. W tym roku zaangażowało się w jego organizację wiele osób, za co im serdecznie dziękuję. Szczególne podziękowania należą się osobom, które postanowiły podzielić się z innymi swoją wiedzą i pasją. Oprócz profesjonalnych naukowców, zawodowców z różnych dziedzin i naszych nauczycieli, dla których dzielenie się wiedzą jest sprawą naturalną, wyjątkową radość sprawili nam nasi absolwenci. Obecność absolwentów w charakterze wykładowców przekonuje, że ich pobyt w szkole i 3 lata nauki nie poszły na marne. Dowodzą, z jednej strony, że wiedzą można i należy się dzielić, z drugiej, że wiedzę warto gromadzić.

Mam nadzieję, że tegoroczna oferta była wystarczająco urozmaicona i odpowiadała zainteresowaniom każdego. W sposób zupełnie przypadkowy tamatem dodatkowym festialu stały się powiązania nauk humanistycznych i ścisłych. Każdy o wystarczająco szerokich horyzontach zauważył łatwo jak te dwa nurty wzajemnie się przeplatają, uzupełniają i stymulują. Nie było trudno o wyciągnięcie wniosku, że od wykształconego człowieka oczekuje się sprawności w wielu dziedzinach. I choć nie musi to być sprawność na poziomie zarezerwowanym dla profesjonalistów, bo taką da się osiagnąć tylko w dziedzinie obdarzonej pasją, to jednak wola rozumienia otaczającego świata każe mieć umysł otwarty na to wszystko czym człowiek się otacza.

Wrażenia każdego z uczestników z całą pewnością będą subiektywne.Tej subiektywności jednak nie da się uniknąć i tylko dobra wola słuchacza ma wpływ na docenienie wysiłku wykładowcy. Z przyjemnoscią zauważyliśmy, jako organizatorzy, że wszystkie aktywności zostały "obsadzone". Wyjątkowo cieszy nas także fakt, że te z prezentacji, które początkowo wydawały się nudne, były nimi tylko z pozoru i wywierały bardzo pozytywne wrażenie.

Pozwólcie więc, że wymienię wszystkich naszych wykładowców, którzy tego dnia prezentowali dla Was swoje pasje i odkrycia. Gościliśmy absolwentów: Agnieszkę Paduszyńską, Marię Grzędzińską, Szymona Heroka, Marka Troszczyńskiego, Mateusza Płotkowiaka, dr hab. Zbigniewa Dendzika.

Marek Troszczyński

Zbigniew Dendzik

Swoją wiedzą dzielili się także sympatycy naszej szkoły: Agata Zbijowska, Michał Kołodziejczyk, Piotr Horecki, oraz niezwykli goście o wspaniałych osiągnięciach i rozległej wiedzy. Wśród nich byli: mgr Monika Koperska, dr inż. Paulina Gajewska, Marta Waliczek, Justyna Krason, Sebastian Kawa, Mirosław Syniawa, dr n.biol. Eugeniusz Chwastek, mec. Jan Kowalczyk, Jacek Kachel, dr hab. Roman Badora i Dariusz Gajny. Pozytywną energią obdarowywał Zespół Pieśni i Tańca "Beskid".

Michał Kołodziejczyk

mgr Monika Koperska

Jacek Kachel

Sebastian Kawa

dr inż. Paulina Gajewska

Na wysokości zadania stanęli nasi nauczyciele, odkrywając swoje "drugie ja". Byli to: Katarzyna Matuszek, Aneta Ryncarz, Monika Zawadzka-Adamiak, Tomasz Gorczyński, Paweł Pindel, Jerzy Marek, Marcin Mrowiec i Benedykt Klusek. Na końcu, ale nie jako ostatnie, chciałbym wymienić Wasze koleżanki, które poprowadziły warsztaty taneczne, czyli: Agnieszkę Kucharską i Kornelię Kraus. Niezastąpiony i pomocny w organizacji okazał się Mikołaj Jurczyk i Pan Tomasz Jurzak oraz Olga Linert, Anna Tobiasz, Marcin Salachna i Damian Kwaśny. Wszystkim, których tu wymieniłem i o których zapomniałem serdecznie dziękuję.

warsztaty wikliniarstwa pod kierownictwam Pani Justyny Krason

ks. Tomasz Gorczyński

ZPiT BESKID

Ze swojej strony dziękuję także, że miałem okazję wygłosić dla Was wykład inauguracyjny, a na końcu pokazać pewne nieoczywiste zastosowania fizyki.

Krzysztof Kaczor