Wspomnienia z wrześniowej wymiany polsko-niemieckiej 2023r.
- Szczegóły
- Poprawiono: niedziela, 17, grudzień 2023 18:08
- Odsłony: 16738
Polsko-niemiecka wymiana uczniowska '23.
Kliknij na obrazek, aby obejrzeć zdjęcia.
Pierwszy dzień wymiany – niedziela, był „dniem rodzinnym”, który spędzaliśmy z naszymi rodzinami goszczącymi. To był bardzo miły dzień mimo zmęczenia po siedemnastogodzinnej podróży autokarem z Bielska do Essen. W tym dniu w byłej kopalni Zollverein odbywał się festyn i mogliśmy uczestniczyć w typowo niemieckim świętowaniu – była muzyka, Bratwursty (pieczone kiełbaski) i Bier (dla dorosłych), stoiska ze słodyczami i produktami ręcznej roboty, różne wystawy oraz gry integracyjne z nagrodami. Inni uczestnicy wymiany byli w tym czasie np. w Köln (Kolonia). Najważniejsze, że mogliśmy poznać nasze rodziny w Niemczech.
Drugi dzień – poniedziałek był bardzo intensywny, ponieważ zwiedzaliśmy przez 4 godziny okolicę miasta na rowerach i wszyscy bezpiecznie jechaliśmy w kaskach. Okazuje się, że Essen, największe miasto w Zagłębiu Ruhry, ma wiele pięknych terenów zielonych i rekreacyjnych. Polska grupa wykazała się niepokonaną kondycją i dzielnie wyjechaliśmy na stromą górę – piramidę widokową Teraeder. Humor nam dopisywał, a i pogoda była odpowiednia.
Kolejne dni – wtorek, środę i czwartek spędziliśmy w Aachen (Akwizgran), w mieście oddalonym o około 130 km od Essen. Dojechaliśmy tam pociągiem, mieszkaliśmy blisko centrum i dworca. Zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem, a następnie braliśmy udział w zwiedzaniu interaktywnym – mieliśmy do wykonania określone zadania. Es hat Spaß gemacht – dobrze się bawiliśmy. Wieczorami integrowaliśmy się pod czujnym okiem naszych opiekunów.
Miasto słynie ze smacznych ciesteczek o nazwie „Printen”, które przypominają smakiem trochę pierniki i batony z müsli, mieliśmy możliwość degustacji oraz zakupów. Ale największe wrażenie zrobiła na nas Katedra – kościół katedralny pod wezwaniem św. Marii w Akwizgranie, składająca się z trzech części, najstarszą jest dawna kaplica pałacowa Karola Wielkiego (Pfalzkapelle) – jeden z nielicznych zachowanych zabytków sztuki karolińskiej. W gotyckim prezbiterium znajdują się relikwie Marii, Jezusa oraz Jana Chrzciciela. Katedra przez 600 lat (936–1531) była miejscem koronacji 30 władców Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a w 1978 została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Byliśmy również na wycieczce w Belgii, Holandii i Niemiec – w punkcie styku granic tych trzech państw na tzw. trójstyku. Symbolicznie przekraczaliśmy granicę.
W czwartek w drodze powrotnej do Essen, braliśmy udział w niecodziennym wydarzeniu. Pociąg kilkakrotnie zatrzymywał się z powodu osoby blokującej tory i z trzygodzinnym opóźnieniem dojechaliśmy do Essen, prosto do klubu bowlingowego, gdzie mieliśmy zarezerwowane tory do gry w kręgle. Na szczęście zostaliśmy wzmocnieni posiłkiem na kręgielni i odzyskaliśmy siły i chęci do gry.
Wszystko, co dobre, szybko się kończy i niespodziewanie nadszedł dzień odjazdu.
W piątek rano zjedliśmy wspólnie „pożegnalne śniadanie” w szkole, zwiedziliśmy szkołę niemiecką i braliśmy udział w lekcjach. Bardzo nam się podobało. Szkoła jest dość nowoczesna i z wieloma pomieszczeniami, np. na posiłek, na odrabianie lekcji, czy czekanie na kolejną lekcję. Najbardziej podobała nam się aula w samym centrum szkoły, duża i otwarta z podestem scenicznym.
O 18tej spotkaliśmy się na dworcu Hauptbahnhof i czekaliśmy nasz autokar. Pożegnaniom, wzruszeniom i uściskom nie było końca. Zaprzyjaźniliśmy się z naszymi rodzinami, ale musieliśmy wracać „do rzeczywistości”. I znowu po około 17 godzinach jazdy dotarliśmy szczęśliwie do Bielska-Białej.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy naszym rodzicom oraz opiekunom za zorganizowanie wyjazdu i że mogliśmy reprezentować Polskę za granicą.
Vielen Dank