Szkolne Koło Caritas SKC- Wolontariat (K. Snaczke)
- Szczegóły
- Opublikowano: niedziela, 26, październik 2014 16:11
- Odsłony: 2949
Formy działania Szkolnego Koła Caritas SKC
Wolontariat
Co roku Caritas organizuje szereg działań, w które każde SKC może się włączyć. Dajemy także możliwość realizacji własnych pomysłów. Spotykamy się kilka razy w roku, aby dzielić się ze sobą doświadczeniami. Chcąc dziękować naszym wolontariuszom za pracę i serce włożone w pracę wolontaryjną w podzięce organizujemy dla nich wyjazdy podczas ferii i wakacji. Są to wyjazdy na których szkolimy naszych wolontariuszy, a także dbamy o ich wypoczynek.
Proponowane działanie przez Caritas:
*szerzenie chrześcijańskiej nauki o miłosierdziu i pogłębianie jej zrozumienie
*formowanie duchowe i praktyczne wolontariuszy do pracy charytatywnej (dni skupienia, rekolekcje, kursy, pielgrzymki),
*pomoc osobom starszym i chorym w pariafiach (główna część pracy parafialnych zespołów charytatywnych),
*pomoc rodzinie zagrożonej ubóstwem i marginalizacją: stała (comiesięczna) lub doraźna pomoc żywnościowa i odzieżowa kilkuset rodzinom w trudnej sytuacji materialnej,
*uczestniczenie w ogólnokrajowych akcjach charytatywnej działalności Kościoła (Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna, Pomoc ofiarom powodzi itp.),
*pomoc rodzinom z dziećmi upośledzonymi,
*organizowanie doraźnej pomocy dla osób potrzebujących (wykupienie lekarstw, pomoc w zbiórce na operację, pomoc ofiarom klęsk żywiołowych itp.),
*organizowanie letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci z ubogich rodzin oraz osób chorych i niepełnosprawnych,
*organizacja struktur Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, a także łączność i współpraca z krajowymi i zagranicznymi organizacjami charytatywnymi.
Wolontariusze Caritas odwołują się do Ewangelii miłosierdzia, jaką Chrystus zostawił swojemu Kościołowi, starają się swą pracę traktować jako służbę bliźniemu w duchu braterskiej miłości.
Kierują nimi trzy zasady:
1.Bezinteresowność (darmowość)- wolontariusz pomaga innym nie oczekując za to rekompensaty finansowej. Nie działa dla zysku.Pomagając innym wolontariusz realizuje się jako osoba, stając się darem dla innych.
2.Poszanowanie godności każdego człowieka-wolontariusz działa w duchu solidarności i braterstwa ze wszyskimi ludźmi. Zwłaszcza staje po stronie ubogich i wymagających pomocy materialnej i duchowej. Próbuje odpowiedzieć na ich potrzeby. W centrum uwagi wolontariusza znajduje się osoba a nie "problem do rozwiązania", "trodność", czy "potrzeba". Wolontariusz dostrzega najpierw człowieka, a dopiero potem to, że potrzebuje pomocy i wsparcia w konkretnej swej sytuacji życiowej.
3.Duch solidarności z innymi-wolontariusz chrześcijański rozumie solidarność nie tyle jako uczucie litości, współczucie ile jako głębokie zaangażowanie na rzecz bliźniego. Budzi nadzieję.
Jest tak wiele pomysłów na działanie jak wielu jest wolontariuszy, każdy wnosi coś nowego do SKC. Niezwykle cenne w szkolnym kole Caritas jest poczucie wspólnoty, które niejednokrotnie bardzo zblioża ludzi. Tworzą się przyjaźnie, które trwają także po zakończeniu szkoły. Wolontariat zmienia życie, nadaje mu większy sens.
Ps. Kilkanaście osób z naszej szkoły zadeklarowało już swój udział w SKC!
I Ty możesz zostać wolontariuszem w SKC- zapraszamy!
Opiekun koła: Katarzyna Snaczke
Asystent kościelny koła: ks. Wiesław Greń
Serdzecznie pozdrawiamy!