Il passato prossimo - czas przeszły w języku włoskim
- Szczegóły
- Opublikowano: sobota, 28, maj 2022 12:17
- Odsłony: 1399
Il passato prossimo to mój ulubiony temat! Nareszcie można się zmęczyć, tłumacząc uczniowi co i jak. ;)
Temat o tyle ważny, że zawiera solidną dawkę wiedzy, która przyda się za każdym razem, kiedy będziecie chcieli przyswoić jakiś kolejny czas lub tryb złożony.
W sieci jest sporo stron i informacji na ten temat. Ale którym można zaufać? Które są zrozumiałe i ciekawe w przekazie? Można się naprawdę pogubić.
Dlatego też przygotowałam zestaw sprawdzonych materiałów, w których znajdziecie informacje o strukturze czasu, jego tworzeniu, użyciu oraz sporo ćwiczeń.
Zestaw ma formę padleta i zawiera: lekcje video, schematy, obrazki, ćwiczenia on line, ćwiczenia do druku.
Korzystajcie!
https://padlet.com/annawojtaszekziobro/PASSATO_PROSSIMO_PRZEWODNIK
Wymiana Włochy-Polska
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 20, marzec 2019 13:02
- Odsłony: 29229
Wymiana Italia-Polonia
Mimo że Matteo Salvini zamknął porty by uniemożliwić niepożądanym gościom przedostanie się na Półwysep Apeniński, wycieczce Żeromskiego udało się go przechytrzyć i samolot z uczniami III LO wylądował 17 września na lotnisku w Bergamo. Zapoczątkowało to 2. edycję polsko-włoskiej wymiany uczniów szkół średnich z Bielska- Białej i włoskiego Mondovi’. Przyporządkowani do swoich rodzin, uprzednio wypełniwszy ankiety personalne, licealiści podjęli się brawurowego zadania – nauczyć włoskich rówieśników komunikowania się w języku angielskim, ponieważ mimo, że jest to przedmiot powszechnie nauczany w tamtejszych szkołach, to jednak znani ze swojej niechęci do języka królowej Elżbiety Włosi nie są w nim tak biegli jak mogłoby się to wydawać. Żeby jednak było sprawiedliwie i aby również polscy uczniowie mogli coś wynieść z owej wymiany, organizatorzy tegoż przedsięwzięcia z ramienia liceum w Mondovi’ zaplanowali wiele atrakcji dla uczniów Żeroma. Dlatego też, przy akompaniamencie języka angielskiego z włoskim akcentem, zwiedzili muzeum kina, historyczne centrum Turynu i stadion Juventusu na murawę którego dzień później wybiegli Cristiano Ronaldo i spółka. Oprócz tego Mediolan, w którym królowały modelki biorące udział w Fashion Weeku, fabrykę Ferrero w Albie (z której udało im się wynieść tonę kontrabandy) i starówkę na wzgórzu w Bergamo. Ponadto odbył się „dzień sportu”, na którym Włosi zobaczyli dlaczego to Polska (choć z mizernym skutkiem) a nie oni zagrali na ostatnich Mistrzostwach Świata w Rosji. Nie obyło się również bez kosztowania dokonań tamtejszej kuchni i narażenia się kelnerom, kiedy to niektórzy mieli czelność prosić o keczup do pizzy. Po tygodniowym pobycie, w którym królowały bezchmurne niebo i temperatura osiągająca ponad 20 st. C, przyszedł czas na zmianę ról i powrót do Polski. Ubranych letnio przyjaciół z południa Europy przywitała minusowa temperatura na lotnisku w Krakowie. Po pierwszym szoku, udało im się jednak dojść do siebie i następny dzień rozpoczęli od lekcji matematyki w szkole (był to zaplanowany zabieg, by przekonać ich, że są dużo gorsze rzeczy od syberyjskich temperatur). Następnie wycieczka zwiedziła Bielsko, browar w Żywcu, muzeum Śląskie w Katowicach i Auschwitz – Birkenau. Ostatnim przystankiem na trasie był Kraków, w którym mogli zobaczyć na własne oczy….włoski obraz Leonardo da Vinci – „Damę z gronostajem”. Po zwiedzeniu Wawelu, przyszedł czas na pożegnanie, Włosi udali się na lotnisko i wrócili do domu z, jak sami przyznają, innym i dużo lepszym obrazem Polski niż pierwotnie mieli w głowach.
link do prezentacji z zdjęciami z wymiany włosko-polskiej.
https://prezi.com/p/of9udt-hvkic/wymiana
Tekst: Łukasz Biskup